Які основні роз'єми існують на материнській платі

У кожного виробника існує багато моделей, які відрізняються не лише габаритами та дизайном, але й кількістю функцій. Для більшості плат використовується загальна схема компоновки. У цьому огляді вказані основні роз'єми та сокети, розташовані на системній платі, а також можливості підключення компонентів. Інформація в огляді допоможе правильно збирати або модернізувати систему.

Слоти та роз'єми на системній платі

На усіх сучасних пристроях застосовується стандартний набір роз'ємів та портів. Основні відмінності в тому, що бюджетні плати мають мінімальне оснащення, а в топових пристроях застосовуються різні сокети і більше роз'ємів для підключення модулів.

Роз'єми задньої панелі
Позаду системної плати знаходяться роз'єми для підключення додаткових пристроїв. Залежно від моделі та виробника плати, кількість портів може відрізнятись. Розглянемо основні типи роз'ємів.

  • PS/2. Цей порт застосовується для підключення миші та клавіатури (зелений та фіолетовий колір відповідно). Є й універсальний роз'єм, до якого можна підключити будь-який із цих пристроїв. Деякі моделі плат оснащені цими роз'ємами, але зараз вся сучасна периферія (клавіатури, миші) підключаються USB-кабелем або бездротовим способом.
  • DVI-D. Цей інтерфейс потрібний для підключення моніторів. Максимальна роздільна здатність, яка забезпечує цей стандарт – 1920 на 1080 (75 Гц). Тому для сучасних пристроїв рекомендується використовувати роз'єм HDMI або DisplayPort.
  • HDMI. Універсальний інтерфейс має високу пропускну здатність, підтримує багатоканальний звук та відео у високій роздільній здатності 4K 3840 Х 2160 (60 Гц). Це дозволяє виводити зображення на монітори та телевізори у чудовій якості.
  • DisplayPort. Роз'єм аналогічний за функціями HDMI. Основні відмінності – це компактні розміри порту, надійне кріплення штекера, покращена пропускна здатність. Сучасний стандарт 2.0 підтримує роздільну здатність відео у форматах 5K і навіть 8K. Роз'єм mini DisplayPort має такі ж можливості і компактний конектор.
  • Ethernet. Цей порт потрібен для підключення до мережного обладнання. Стандартний роз'єм забезпечує швидкість до 1 Гбіт/с. Топові плати оснащені двома мережними роз'ємами з підтримкою швидкості 1 та 10 Гбіт/с.
  • USB. Ці роз'єми дуже важливі у комп'ютері. До портів USB можна підключати мишку, клавіатуру, принтери, сканери та іншу комп'ютерну периферію. Швидкісні USB-порти мають синє забарвлення (це формати 3.0 та вище). У ці роз'єми оптимально підключати флешки або зовнішні HDD/SSD накопичувачі для швидкого копіювання або запису інформації. Також виробники використовують універсальний роз'єм USB-C, цей інтерфейс підтримує швидкість передачі до 10 Гбіт/с.
  • Роз'єм аудіо. Сучасні системні плати мають вбудований звуковий контролер, який підтримує багатоканальний звук формату 7.1. Для підключення мультимедіа-пристроїв та акустичних систем, позаду плати розташовані круглі кольорові роз'єми 3,5 мм та S/PDIF цифровий вихід.

Роз'єми на системній платі
PCI Express – цей слот потрібен для відеоадаптерів та модулів розширення. Для більшості сучасних відеокарт потрібно роз'єм PCI-E x16. Ці слоти обладнані невеликим фіксатором, щоб відеокарта була закріплена. Також на системній платі знаходяться слоти стандарту x1, які відрізняються невеликою довжиною та меншою пропускною здатністю. Такий інтерфейс є оптимальним для підключення мережевих плат, звукових карт та інших модулів розширення.

Сокет центрального процесора. Цей роз'єм розташований у лівій або центральній частині системної плати. По конструкції конектори процесорів Intel та AMD повністю відрізняються, що не дозволяє підключати пристрої конкурентів. Також різні покоління ЦП одного виробника відрізняються кількістю конекторів. Купуючи плати слот процесора захищений спеціальною пластиковою накладкою. Способи встановлення Intel та AMD трохи відрізняються, але в кожному варіанті потрібно задіяти важіль для надійного кріплення процесора.

Слоти оперативної пам'яті. На платі ці роз'єми розташовані біля слота процесора. Стандартна кількість слотів – чотири, компактні моделі Mini-ITX оснащені двома, а плати топового сегмента мають вісім слотів. Роз'єми забезпечені спеціальними засувками для надійного розміщення планок пам'яті.

Роз'єм SATA. Цей інтерфейс використовується для накопичувачів HDD, SSD та інших пристроїв. Роз'єми розташовані вертикально або горизонтально щодо поверхні плати. Усі сучасні плати та пристрої підтримують стандарт SATA 3.0, який забезпечує пропускну здатність до 550 МБ/с. Стандарт SATA назад сумісний, це означає, що попередні версії (формат 2.0 та 1.0) теж підтримуються, але мають менші швидкісні параметри (300 та 150 МБ/с відповідно).

Роз'єм M.2. Цей слот розташований горизонтально на системній платі. Використовується цей інтерфейс для швидкісних SSD-накопичувачів, модулів зв'язку Wi-Fi або Bluetooth. Також цей інтерфейс підключення застосовується у ноутбуках - там важлива компактність компонентів. Накопичувачі формату M.2 мають довжину від 30 до 110 мм, вставляються в слот плати та фіксуються невеликим гвинтом.
Роз'єм живлення системної плати та процесора. У всіх сучасних платах використовується 24-контактний роз'єм, до якого вставляється кабель від блока живлення. Для надійності з'єднання є бічна клямка. Для живлення процесора є роз'єм на 8-pin, що підключається до БП окремим кабелем.

Внутрішні роз'єми USB. Ці конектори дозволяють підключати модулі розширення і виводити додаткові роз'єми USB на передню або задню панель системного блоку.

Конектори передньої панелі. Ці слоти потрібні для підключення кнопки увімкнення, перезавантаження, світлодіодів та спікера. Всі ці деталі розміщуються на передній панелі комп'ютера. Для з'єднання застосовуються подвійні кабелі з кольоровим маркуванням кожного модуля. При підключенні важливо дотримуватися послідовності та полярності, докладну інформацію можна знайти в інструкції до системної плати або на сайті виробника.

Підсумкова інформація
Кількість та розташування слотів та роз'ємів на системній платі залежить від класу пристрою, форм-фактору, а також виробника. Кількість портів на задній панелі та слотів для оперативної пам'яті також може відрізнятися. Бюджетні пристрої мають стандартне оснащення, що достатньо для більшості користувачів. Флагманські плати обладнані різними слотами, що підтримують швидкісні інтерфейси, що дозволяє модернізувати систему, покращувати продуктивність, підключати додаткове обладнання та аксесуари.

Партнер публікації: https://ktc.ua/cpu/

Источник

Следующая новость
Предыдущая новость

Грузовые перевозки. Плюсы и минусы Полезная программа для бизнесменов Оптом – дешевле?: Мэрия Воронежа отдаст в концессию еще три пешеходных перехода Устройство помогающее создавать отличные снимки на телефон Быстрое и качественное восстановление данных на носителях информации