Чим хороші мережі LTE?
Багато користувачів задаються справедливим питанням – навіщо нам мережі наступного покоління, якщо 3G запустили півтора роки тому? Причин кілька. Український ринок в цілому відстав від світових тенденцій років на 10.
Наприклад, в Німеччині Vodafone запустив LTE в 2010 році, а з 2012 – ще в десяти європейських країн. Не можна прив’язуватися тільки до часу запуску, для початку оператори оцінюють доцільність розгортання нових мереж. Один з факторів – кількість пристроїв з підтримкою конкретної технології. У більшості випадків, для «старту» досить 7% LTE апаратів, хоча до моменту нашого 4G-аукціону їх має бути близько 14%.
В даному випадку мова йде про мережі Vodafone, тому що в мережі lifecell таких апаратів може бути трохи більше, а у «Київстару», навпаки, менше.
Власне, запуск LTE – один із способів підняття ARPU, на який скаржаться всі оператори. 3G вже дав невелике зростання, а подальший розвиток дозволить його збільшити через запуск нових тарифів і так далі. Відносна ціна трафіку знизиться, але високі швидкості доступу автоматично штовхають користувачів споживати більше.
В першу чергу заплатять забезпечені абоненти. Наприклад, Vodafone не приховує, що зараз понад 50% апаратів з підтримкою 4G в їх мережі – це різні покоління iPhone.
«На папері» існують і більш швидкі стандарти мереж 3G, ось тільки весь світ (і Україна) зупинилися на швидкостях 42 Мбіт / с, в деяких випадках 63 Мбіт / с. З появою LTE, що оператори, що виробники смартфонів переключилися на розвиток нових мереж.
Причин кілька. Якщо говорити в цілому, то кожне нове покоління мобільних мереж забезпечує кращу спектральну ефективність використання частотного ресурсу – однакова смуга частот дозволяє передавати більшу кількість даних.
Це дозволяє надавати користувачам більш якісні послуги, від кращої якості передачі голосу (VoLTE), до зменшення затримок у передачі даних, що дозволяє використовувати мобільний інтернет не тільки для спілкування і перегляду відео, а й для онлайн-ігор або розвитку «Інтернету речей».
З точки зору топології це досягається за рахунок меншої складності самих мереж. Наприклад, в LTE відмова від контролера базових станцій дозволяє зменшити затримки передачі сигналу, а частину нових функцій і сервісів можна реалізовувати за допомогою програмних оновлень.
З фізичної точки зору в мережах LTE використовуються великі смуги частот, Високорівнева модуляція сигналу і технологія MIMO. Разом вони забезпечують адекватну стійкість, високі швидкості передачі даних і ємність мережі.
Що гальмує запуск 4G мереж?
Одна з головних проблем запуску LTE в Україні – брак частотного ресурсу. Довгий час частоти розподілялися хаотично і в результаті виявилося, що у різних компаній знаходяться нерівноцінні смуги в різних діапазонах. Хтось страждає від цього вже зараз, адже держава постійно підвищує «орендну плату».Після 4G-аукціону всі переможці повинні отримати рівні смуги частот для запуску LTE мереж, як це сталося у випадку з 3G. Ще звільняться частоти в діапазоні 800 МГц через відмову від аналогового телемовлення.Також повинна бути введена технологічна нейтральність – вона дозволить операторам самостійно вирішувати, які мережі запускати на наявних частотах. Звичайно, вони не відмовляться від 2G, але зможуть перерозподілити ресурси з пріоритетом на 3G / 4G.
Аналогічно всі чекають можливості проведення рефармінгу частот – оператори готові обмінятися частотами між собою, щоб отримати суцільні ділянки спектра, що істотно полегшить запуск і налагодження мереж LTE.
У будь-якому випадку, робота з підготовки до запуску LTE ведеться, хоча зараз більше залежить від регулюючих органів. Оператори, як завжди, говорять про готовність і, як мінімум, радіють тому, що будуть застосовувати вже повністю відточені технологічні рішення. Аналогічно не зупиняється «3G-стройка», потрібно до кінця виконати вимоги ліцензій, запустити 3G на контрольованих територіях на сході України – там живе велика частина користувачів Vodafone, цим оператор планує зайнятися в 2017 році.